Löparpresentation

DSC_0106 - Kopia

Presentation av våra elitlöpare.

BildInfo
Karolin Ohlsson
Född: 1991
I Järla sedan: 2011
Moderklubb: Tullinge SK
Meriter:
Segrare 10-mila 2018
VM-guld sprintstafett 2018
VM-guld stafett 2019
VM-silver stafett 2018
EM-silver stafett 2014, 2018
EM-silver sprintstafett 2018
Tvåa världscupen 2018
1 världscupseger (2018)
SM-guld sprint 2019
SM-guld stafett D20 2009
SM-silver långdistans 2018
SM-silver medeldistans 2018
SM-brons stafett 2018
SM-brons medeldistans 2016
SM-brons sprintstafett 2017
10:a VM-sprint 2015
5:a VM sprintstafett 2015
1:a Euromeeting sprint 2013
1:a Euromeeting sprint 2015
4:a världscupen i Schweiz 2013
Seger Student-VM sprint 2014
2:a 10-mila 2015
3:a Venlastafetten 2015
Totalseger Swedish League 2018
Totaltvåa Swedish League 2016
Anna Dahlgren-Rosen
Född: 1997
I Järla sedan:
Moderklubb: Gustavsbergs OK
Meriter:
Silver ultralång D20 2016
Guld USM-lång D15 2012
Silver USM-sprint D16 2013
Anastasia Denisova
Född: 1993
I Järla sedan: 2020
Meriter: VM-brons sprint 2016
4:a sprint-SM 2020
Segrare Lidingöloppet 15Km 2019

Sara Sjökvist
Född: 1989
I Järla sedan: 2014
Meriter:
Segrare 10-mila 2018
SM-brons Stafett 2018
Elin Hemmyr Skantze
Född: 1986
Moderklubb: Järla Orientering
Meriter:
Segrare 10-mila 2018
JVM-guld stafett 2004
JVM-silver stafett 2005
JVM-brons lång 2006
SM-silver långdistans 2008
SM-brons stafett 2015
11 junior-SM medaljer varav 7 guld
2:a 10-mila 2015
3:a Venlastafetten 2015
Elsa Jansson
Född: 1988
I Järla sedan: 2011
Moderklubb: Främmestads IK
Meriter:
SM-brons stafett 2015
6 JSM-medaljer varav 3 guld
2:a 10-mila 2015
3:a Venlastafetten 2015
Signe Klinting
Född: 1990
I Järla sedan: 2015
Moderklubb: FIF Hilleröd
Meriter:
VM-silver stafett 2016
JVM-guld stafett 2010
JVM-brons stafett 2008
JVM-brons medeldistans 2006
SM-brons ultralång 2016

Stina Haraldsson
Född: 1984
I Järla sedan: 2009
Moderklubb: Främmestads IK
Meriter;
Segrare 10-mila 2018
1 SM-silver D18
2 SM-brons D18
Stafett-SM 5:a, 6:a, 9:a
Lisa Rönnols
Född: 1990
Moderklubb: Täby OK
I Järla sedan: 2020

Josefin Persson
Född: 1987
I Järla sedan: 2014
Moderklubb: Tullinge SK
Meriter:
SM-brons sprintstafett 2017
Hilda Mattsson
Född: 1994
Moderklubb: Järla Orientering

Ellen Broman
Född: 1998
Moderklubb: OK Roslagen
I Järla sedan: 2020

Sofie Bachmann
Född: 1997
I Järla sedan: 2018
Moderklubb:
Meriter:
JVM-guld stafett 2016
JVM-silver stafett 2017, 2015
JVM-brons långdistans 2017, 2016
Petrina Costermans
Född: 2001
Moderklubb: Järla Orientering
Meriter:
Sprang EYOC 2019
Silver SM-ultra 2018
SM-brons medeldistans D18 2019
Brons SM-stafett D21 2018
Brons USM-sprint D16 2017
Åsa Sundström
Född: 2003
Moderklubb: Järla Orientering

Jens Rönnols
Född: 1995
I Järla sedan: 2017
Moderklubb: Täby OK
Meriter:
10:a Euromeeting långdistans 2017
8:a JVM medeldistans 2015
17:e JVM långdistans 2015
5:a EYOC långdistans 2013
4:a EYOC stafett 2013
SM-guld natt H21 2017
SM-silver långdistans H21 2019
SM-guld medeldistans H20 2015
SM-guld långdistans H18 2012
USM-guld sprint H16 2011
USM-guld långdistans H15 2010
5 totalsegrar i O-ringen
Segrare Swedish Leagues U23-cup 2018
Uttagen i utvecklingslandslaget 2021
Olle Boström
Född: 1990
I Järla sedan: 2003
Moderklubb: Enebybergs IF
Meriter:
VM-brons Medel 2015
VM-brons Stafett 2011
6:a VM-långdistans 2011
JVM-guld stafett 2008, 2009
JVM-silver stafett 2010
JVM-brons medeldistans 2010
SM-guld Natt 2015
SM-silver natt 2011
SM-brons natt 2013+2014
8st JSM-medaljer varav 1 guld
anders
Anders Holmberg
Född: 1984
I Järla sedan: 1997
Moderklubb: OK Österåker
Meriter:
VM-silver sprint 2011
VM-silver stafett 2013
VM-brons stafett 2011, 2012
EM-silver stafett 2013
JVM-brons stafett 2002
SM-silver lång 2010
SM-brons lång 2007
SM-brons sprint 2013
11 junior-SM medaljer varav 7 guld
2:a totalt i Silva League 2014
mattiasMattias Millinger
Född: 1984
I Järla sedan: 2013
Moderklubb:Västerås SOK
Meriter:
JVM-guld stafett 2004
SM-guld långdistans 2010
SM-guld stafett, 2007 och 2010
SM-silver långdistans 2007
3 st JSM guld
10:a VM-sprint 2009
Några elitseriesegrar
David Bejbom
Född: 1986
I Järla sedan: 2010
Moderklubb: Munkedals SOK
Erik Berzell
Född: 1995
I Järla sedan: 2015
Moderklubb: Rotebro IS
Meriter:
SM-brons sprintstafett 2017
SM-guld sprint H18 2013
SM-brons sprint H20 2015
4:a EYOC sprint 2013
4:a EYOC stafett 2013
4:a SM ultralång 2014
Michael Refors
Född: 1991
Moderklubb: Järla Orientering

Oscar Björck
Född: 1993
I Järla sedan: 2014
Moderklubb: OK Älme
Anton Nilsson
Född: 1995
I Järla sedan: 2018
Moderklubb: OK Tranan
Meriter: 3:a Swedish League 2013.
Ett antal topp 10-placeringar på junior-SM
Per Lindman
Född: 1996
Moderklubb: Finspångs SOK

Peter Hemmyr
Född: 1977
I Järla sedan: 2009
Moderklubb: IFK Umeå
Dan Wester
Född: 1984
I Järla sedan: 2005
Moderklubb: Gustavsbergs OK
Sergey Fedatsenka
Född: 1989
I Järla sedan: 2020

Eric Hansson
Född: 1993
Moderklubb: Nässjö OK
I Järla sedan: 2020

Arvid Henriksson
Född: 1995
Moderklubb: Järla Orientering
Meriter:
4:a Sprint-SM 2012
5:a Sprint-SM 2013
9:a USM-sprint 2011
3:a Ungdomskaveln 10-mila 2010
Martin Härberg
Född: 1985
I Järla sedan: 2001
Moderklubb: Rotebro IS


Kaspar Hägler
Född: 1988
I Järla sedan: 2009
Schweizisk klubb: OLV Baselland
Meriter:
Världscuplöpar för Schweiz 2014
Alain Denzler
Född: 1992
I Järla sedan: 2013
Schweizisk klubb:
Meriter:
4:a JVM medel 2012
5:a JVM stafett 2012
4 guld på schweiziska juniormästerskapen.
4:a schweiziska nattmästerskapen 2014
Världscuplöpare för Schweiz 2014.
Christoph Meier
Född: 1993
I Järla sedan: 2013
Schweizisk klubb: OLV Baselland
Meriter:
5:a JVM lång 2013
5:a JVM sprint 2013
4 juniormedaljer på schweiziska mästerskapen,
Världscuplöpare för Schweiz 2014
Ivan Kuchmenko
Född: 1994
I Järla sedan: 2012
Moderklubb:
Meriter:
JVM-guld stafett 2012
JVM-brons stafett 2013
4:a JVM långdistans 2014
Noah Zbinden
Född: 1996
I Järla sedan: 2017
Moderklubb:
Meriter:
Chamuel Zbinden
Född: 1999
I Järla sedan: 2018
Moderklubb:
Meriter:
2:a EYOC-lång 2016
3:a EYOC-sprint 2017

Simon Frisk
Född: 2001
Meriter:
Sprang EYOC 2019
3:a USM H16 2017
I Järla sedan: 2018
Moderklubb: Gustavsbergs OK